W JAKI SPOS脫B PRZEKAZA膯 MAJ膭TEK BLISKIEJ OSOBIE?

Podj臋cie decyzji o przekazaniu maj膮tku innej osobie przede wszystkim wymaga rozstrzygni臋cia, czy w艂asno艣膰 rzeczy ma przej艣膰 na nowego w艂a艣ciciela jeszcze za 偶ycia ofiarodawcy, czy dopiero po jego 艣mierci. W pierwszym przypadku strony maj膮 do wyboru umow臋 darowizny lub umow臋 o do偶ywocie, natomiast na wypadek 艣mierci maj膮tkiem zadysponowa膰 mo偶na jedynie w testamencie.

W umowie聽darowizny聽darczy艅ca zobowi膮zuje si臋 do jednostronnego, bezp艂atnego 艣wiadczenia kosztem swojego maj膮tku na rzecz obdarowanego. Obdarowany, mimo braku na艂o偶enia na niego obowi膮zku 艣wiadczenia w zamian na przeniesienie w艂asno艣ci, mo偶e w umowie darowizny ustanowi膰 na rzecz darczy艅cy s艂u偶ebno艣膰 osobist膮 mieszkania, dzi臋ki kt贸rej daruj膮cy b臋dzie posiada艂 tytu艂 prawny do dalszego, do偶ywotniego zamieszkiwania w przekazanej nieruchomo艣ci. Nale偶y zauwa偶y膰, i偶 darowizna dokonana na rzecz osoby pozostaj膮cej w zwi膮zku ma艂偶e艅skim, w kt贸rym obowi膮zuje ustr贸j wsp贸lno艣ci maj膮tkowej, wejdzie w sk艂ad jej maj膮tku osobistego, chyba 偶e darczy艅ca postanowi inaczej.

Inn膮 form膮 przekazania maj膮tku jest umowa o do偶ywocie, na mocy kt贸rej do偶ywotnik przenosi w艂asno艣膰 nieruchomo艣ci, w zamian za co nabywca zobowi膮zuje si臋 zapewni膰 mu do偶ywotnie utrzymanie. W贸wczas nabywca powinien przyj膮膰 zbywc臋 (do偶ywotnika) jako domownika, zapewni膰 mu wy偶ywienie, ubranie, mieszkanie, 艣wiat艂o i opa艂, a tak偶e odpowiedni膮 pomoc i piel臋gnowanie w chorobie oraz sprawi膰 mu w艂asnym kosztem pogrzeb odpowiadaj膮cy zwyczajom miejscowym. Przeniesienie w艂asno艣ci nieruchomo艣ci nast臋puje z jednoczesnym obci膮偶eniem nieruchomo艣ci prawem do偶ywocia, kt贸re podlega wpisowi do ksi臋gi wieczystej.

Decyduj膮c si臋 na jedn膮 z powy偶szych form przeniesienia w艂asno艣ci nieruchomo艣ci, nale偶y pami臋ta膰 o kwestiach podatkowych. Co do zasady umowa darowizny podlega podatkowi od darowizny zgodnie z ustaw膮 o podatku od spadk贸w i darowizn, natomiast umowa o do偶ywocie podatkowi od czynno艣ci cywilnoprawnych w wysoko艣ci 2% warto艣ci nieruchomo艣ci. Warto pami臋ta膰, i偶 darowizny dokonane na rzecz ma艂偶onka, zst臋pnych (dzieci, wnuk贸w), wst臋pnych (rodzic贸w, dziadk贸w), pasierba, rodze艅stwa, ojczyma i macochy s膮 zwolnione z podatku, je偶eli zostan膮 w odpowiednim terminie zg艂oszone do urz臋du skarbowego (w przypadku um贸w zawartych w formie aktu notarialnego obowi膮zek ten spoczywa na notariuszu). Na nabywaj膮cym nieruchomo艣膰 na podstawie umowy o do偶ywocie obowi膮zek podatkowy ci膮偶y niezale偶nie od tego, w jakim stopniu pokrewie艅stwa ze zbywc膮 pozostaje.

Testament聽to czynno艣膰 prawna jednostronna, kt贸rej skutki powstaj膮 z chwil膮 艣mierci spadkodawcy. Testament mo偶na sporz膮dzi膰 w艂asnor臋cznie, musi on jednak spe艂nia膰 wszystkie wymogi ustawowe. Niezachowanie przewidzianej przepisami formy powoduje niewa偶no艣膰 czynno艣ci. Forma testamentu notarialnego zapewnia spadkodawcy bezpiecze艅stwo wyra偶aj膮ce si臋 mi臋dzy innymi w zgodno艣ci tre艣ci testamentu z rzeczywist膮 wol膮 testatora oraz chroni przed jego sporz膮dzeniem w spos贸b sprzeczny z ustaw膮. Testament jest czynno艣ci膮 prawn膮 o charakterze osobistym, co oznacza, 偶e nie mo偶e by膰 napisany wsp贸lnie, na przyk艂ad przez ma艂偶onk贸w. Warto r贸wnie偶 pami臋ta膰, i偶 ka偶dy testament, niezale偶nie od formy, w jakiej zosta艂 sporz膮dzony, mo偶na odwo艂a膰 lub zmieni膰. W testamencie rozrz膮dzi膰 mo偶na ca艂o艣ci膮 lub cz臋艣ci膮 maj膮tku poj臋tego jako og贸艂 praw i obowi膮zk贸w nale偶膮cych do spadkobiercy w chwili 艣mierci.

W zwi膮zku z wprowadzeniem do polskiego prawa instytucji聽zapisu windykacyjnego聽w testamencie notarialnym mo偶liwe jest tak偶e przeznaczenie poszczeg贸lnych sk艂adnik贸w swojego maj膮tku konkretnym osobom. W odr贸偶nieniu od sytuacji, gdy sporz膮dzono zapis zwyk艂y, nabywaj膮 one przedmiot zapisu ju偶 z chwil膮 otwarcia spadku, czyli wraz ze 艣mierci膮 spadkodawcy. Warto podkre艣li膰, 偶e zar贸wno spadkobiercy, jak i osoby, na rzecz kt贸rych uczyniono zapisy windykacyjne, aby potwierdzi膰 swoje prawa, powinni przeprowadzi膰 post臋powanie spadkowe w celu uzyskania postanowienia s膮du o stwierdzeniu nabycia spadku czy stwierdzeniu nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego, ewentualnie zwr贸ci膰 si臋 do notariusza o sporz膮dzenie aktu po艣wiadczenia dziedziczenia.

Copyright 漏 2023 - Notariusz Wroc艂aw